Listopad

Tak jak Ty

Jean-Baptiste Del Amo, Pauline Martin

"Tak jak Ty lubię delikatne przytulanie i pieszczoty oraz pewność, że ktoś otacza mnie opieką."

Pięknie skomponowana opowieść dla najmłodszych, która uczy zrozumienia i szacunku dla zwierząt.

 

Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4888004/tak-jak-ty

Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4888004/tak-jak-ty


DOBRA-NOC

Sabina Waszut

Rok 1934. W maleńkiej wsi Dobra leżącej nieopodal Częstochowy małżeństwu Jadwidze i Michałowi Pecynom rodzi sie siódma córka. Według dawnych wierzeń siódma córka w rodzinie mogła stać się zmorą - duszą, która w nocy wychodzi ze śpiącego ciała i dusi wybraną ofiarę, sprowadzając chorobę, a czasem nawet śmierć. I choć już w XX wieku nikt już w zmowy nie wierzy, a do wsi małymi krokami wchodzi nowoczesność, dziewczyna jest przez wieś odsunięta i traktowana z rezerwą. Jadwiga, która pragnęła syna i po narodzinach Krysi podupadła na zdrowiu, nie potrafi w pełni zaakceptować najmłodszej córki. Nie potrafi obronić jej przed odtrąceniem.

Wszystko zmienia się, gdy do Dobrej przyjeżdża bratanek młynarza - Jura. Chłopak wyraźnie interesuje się Krysią. Młodzi spotykają się w owianej ponurą sławą leśniczówce, w której podczas wojny Niemcy zamordowali partyzantów i leśniczego. Gdy Jura, po spotkaniu z dziewczyną, nagle sie rozchorowuje i zostaje przewieziony do szpitala, wrogość wsi narasta. Ktoś podburza mieszkańców przeciw dziewczynie.

Powoli na jaw zaczynają wychodzić inne tajemnice rodziny Pecynów oraz społeczności Dobrej.

"Dobra-noc" to powieść o izolacji, osamotnieniu i niezrozumieniu inności, ale także o toczącej się w połowie XX wieku walce obyczajów i ludowych wierzeń z nowoczesnością. 

 

Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4854542/dobra-noc

Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4854542/dobra-noc