Lipiec

Oskar i rzeczy

Andrus Kivirahk

Sześcioletni Oskar zmuszony jest spędzić wakacje na wsi u babci. Nie dość, że nie jest to miejsce jego wymarzonych wakacji, to na domiar złego zapomina ze sobą zabrać telefonu komórkowego. Nieszczęśliwy pogrążyłby się w nudzie, gdyby nie kawałek drewna, który zapoczątkuję serię wydarzeń, jakich chłopiec nigdy by się nie spodziewał. Dzięki niemu i fantastycznej wyobraźni znajdzie nowych przyjaciół, a także swoje miejsce w domu babci.

Przygody Oskara zaskakują i bawią. Pokazują, że dziecięca wyobraźnia nie ma granic. Tu nóż może być poszukiwaczem skarbów, a kosz na śmieci - poetą!

Ale historia ta jest również wspaniałą lekcją o przyjaźni, która nie zawsze oznacza tylko radość. Z przyjaźnią mogą wiązać się troska lub zazdrość. Przyjaciel może nie mieć ochoty na wspólną zabawę. Czasem przyjacielowi można pomóc, a czasem nie. Ale kto by nie chciał mieć przyjaciela, choćby miał kiedyś zniknąć jak balonik, który zaczepił się o drzewo?

Książka w dyskretny sposób porusza uniwersalny problem niezrozumienia pokoleniowego, budowania mostów i bliskości z osobami straszymi. Ukazuje różnice w życiu na wsi i w mieście.

Źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4847528/oskar-i-rzeczy

Źródło okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4847528/oskar-i-rzeczy


O miłości bez litości

Katarzyna Augustyniak-Rak

Poznajcie samotną, dobiegającą czterdziestki lekarkę obdarzoną przez los dystansem do siebie i lekkim upodobaniem do alkoholu. W jej monotonne życie wkracza lokalny dziennikarz, który wciaga ją do swojego prywatnego śledztwa. Mężczyzna nie jest zbyt lotny w swym fachu, a w dodoatku durzy sie w lekarce. Tymczasem ona wciąż kocha sie w pewnym zaginionym przed laty himalaiście. Źeby było ciekawiej, nieżle namieszał tu Mick Jagger...

"O miłości bez litości" to czysta akcja - wartka, wciągajaca i pełna zwrotów. Poza tym zabawne dialogi, dużo humoru i kilka neurotycznych postaci, które niezbyt dobrze radzą sobie w życiu.

Źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4882699/o-milosci-bez-litosci

Źródło okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4882699/o-milosci-bez-litosci